Dieta bezglutenowa

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Trzeba zacząć od tego, że dieta bezglutenowa NIE jest dietą odchudzającą, nie jest fanaberią, niczyim wymysłem. Nie można jej stawiać w jednym rzędzie z dietą 1000 kalorii, śródziemnomorską czy dietą Dukana. Dieta bezglutenowa jest lekarstwem. I to w dodatku jedynym skutecznym lekarstwem dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu.

Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu produkty zawierające gluten. Jedynie ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej pozwoli odzyskać pełnię zdrowia. Niestety nawet te przeklęte śladowe ilości mogą zaszkodzić osobie nietolerującej glutenu. Dlatego nie należy jeść potraw, w których jest „tylko łyżeczka mąki na cały garnek” albo „szczypta bułki tartej”. Zjedzenie „tylko raz na jakiś czas” produktu zawierającego gluten może spowodować wielotygodniowe, a u niektórych nawet wielomiesięczne problemy ze zdrowiem.

Pojechałam raz ze znajomymi w góry i poszliśmy na obiad do znanej nam pizzerii. Pizza jest tam przepyszna – pamiętam ją jeszcze z „czasów glutenowych”. Tym razem już od kilku miesięcy byłam na diecie bezglutenowej, ale miałam taką strrrraszną ochotę na tę pizzę, że nie oparłam się pokusie. Zjadłam. Była pyszna. Raj dla podniebienia. A później? Przez trzy tygodnie bolał mnie brzuch… Trzy tygodnie! Warto? Nie warto.

Z dietą bezglutenową niestety nie jest tak, jak z dietą odchudzającą. Nie można sobie pozwolić na żadne odstępstwa. Żadne: „no już miesiąc jestem na diecie, to jedno małe ciasteczko mi nie zaszkodzi”. Oczywiście, że zaszkodzi.

Poczytaj o diecie bezglutenowej

Dowiedz się, jakie są dozwolone i zabronione produkty na diecie bezglutenowej oraz po czym poznać przetworzone produkty bezglutenowe dostępne na naszym rynku. Zapoznaj się z pułapkami bezglutenowca – niestety nie wszystko, co wydaje się bezglutenowe, jest rzeczywiście bezpieczne.

Żeby jednak nie było tak strasznie – trzeba pamiętać, że dieta bezglutenowa ma mnóstwo plusów! Serio! Przeczytaj, jakie są zalety diety bezglutenowej.

Powodzenia!